Sağlıklı, doğal ve denetimli turşu üretiyoruz

Gönderen mufit 08/09/2019 0 Yorum (lar) Bizden Haberler,Çubuk Haber,

Çubuk’ta turşu üretimi ve ticareti yapan işletmelere yönelik denetimler artırıldı.

Çubuk Belediyesi Zabıta ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinden oluşturulan özel ekip tarafından ilçede 24 farklı adreste denetim yapıldı.

Denetimlerde bulunan ekiplerden İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ziraat mühendisi Lokman Üç, özellikle üretim tesislerinde hijyenik koşulların oluşturulup oluşturulmadığına bakıyoruz. Genel olarak üretim alanlarının temiz olup olmadığına bakıyoruz. Özellikle de kapı ve pencerelerde sinekliklerin olup olmadığına dikkat ediyoruz. Kullanılan malzemelerin gıda üretimine uygun olup olmadığına bakıyoruz. Varsa eksiklikler tedbirlerin alınması için önce uyarıda bulunuyoruz, daha sonraki denetimlerde yerine getirilmezse cezai müeyyide uygulayacağız. Bu kapsamda ilçe genelinde 5 işletme hakkında tutanak tuttuk" dedi.

Denetimlerde işletmelerden numuneler aldıklarını ve coğrafi işaret tesciline uygun üretim olup olmadığını kontrol ettiklerini dile getiren gıda teknikeri Emel Demiröz de, "Biz de denetimlerde üretimin coğrafi işaret tescillindeki şartlara uygun olup olmadığına bakıyoruz. Bunun için işletmelerden numuneler alıyoruz. Turşu üreticilerimizi festivale hazırlıyoruz" diye konuştu.

İşletme sahipleri ise denetimleri verimli bulduklarını ve bunun devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Buraya yorumlarınızı bekliyoruz